poniedziałek, 8 lipca 2013

Dżem Truskawkowy

Sezon na te pyszne owoce właśnie dobiega końca, więc jeśli chcecie zachować ich smak i przypomnieć sobie o nich np. w jakiś mroźny zimowy poranek - to ostatni dzwonek. W zeszłym tygodniu udało mi się przepytać, na okoliczność przygotowywania dżemu z truskawek, moją Babcię. Uznałam, że żaden przepis nie może się równać z tym, co ona mi zaproponuje, w zakresie przetworów (i nie tylko), nie ma sobie równych. Bogatsza w wiedzę teoretyczną kupiłam 4kg truskawek i niech się dzieje. Przepis nie należy do szybkich, jeśli chodzi o trudność to ciężko mi ocenić. Moim zdaniem nie ma w tym nic specjalnie skomplikowanego, ale gdzieś przeczytałam, że dżem truskawkowy należy do tych najtrudniejszych w wykonaniu. Wszystko, zostało wykonanie zgodnie z wytycznymi Babci, łącznie z przygotowaniem słoików :)
Wyszło pysznie, nie za słodko, czuć wyraźnie smak truskawek, myślę, że tajemnica tkwi w długim i powolnym podgrzewaniu truskawek na minimalnym ogniu.

UWAGA: czas potrzebny na wykonanie dżemów - 4 dni.Składniki:
4 kg truskawek
1,5 szklanki cukru
sok z cytryny

Przygotowanie:
Truskawki umyć i obrać z szypułek. Tak przygotowane wrzucić do garnka (o pojemności minimum 5 litrów). Dolać odrobinkę wody i podgrzewać na najmniejszym ogniu, jak to tylko możliwe. Podgrzewać mniej więcej godzinę, truskawki puszczą dużo soku, ale nie martwcie się tym. Podgrzewanie powtarzać przez drugi i trzeci dzień, pamiętajcie, że garnek musi być otwarty, żeby powierzchnia parowania była jak największa. Co jakiś czas mieszajcie w garnku, żeby truskawki nie przywarły do dna. Trzeciego dnia wciśnijcie do garnka nieco soku z cytryny.

Czwarty dzień jest kluczowy. Ponownie podgrzewajcie dżem przez godzinę, w tym czasie przygotujcie słoiki. (o tym poniżej). Pod sam koniec gotowania dodajcie cukier, partiami. Od tej pory musicie mieszać cały czas, dżem stanie się troszkę rzadszy, ale nie przejemujcie się tym, to normalne. Gotujcie jeszcze 5 - 7 minut, tak żeby cukier dokładnie się rozpuścił. Przelewajcie do słoików, uważając na to, by nie pobrudzić brzegów. Gorące, należy zakręcić i postawić na pokrywkach, trzymać przez 30 minut, obrócić i pozostawić do wystygnięcia. Zajadać na śniadanie, albo w naleśnikach :)

Przygotowanie słoików:
Dokładnie umyć w ciepłej wodzie, zarówno słoiki jak i pokrywki. Pozostawić do wyschnięcia. Piekarnik rozgrzać do 100 C i na 15 minut przed rozlewaniem dżemów wstawić do niego słoiki, pokrywki położyć na samym dole. Wypieczone gorące słoiki wyjmować pojedynczo, nalewać gorący dżem i odstawiać. 


                         

2 komentarze:

  1. bardzo ładne zdjęcia, podoba mi się to drewno

    OdpowiedzUsuń
  2. Czekamy na nowe wpisy!:)

    OdpowiedzUsuń